Hurda Magneti

ANASAYFA / ÜRÜNLER / KALDIRMA MAGNETLERİ / Hurda Magneti

Yuvarlak kesitli elektro mıknatıslardır. Sahada hurda taşımak üzere geliştirilmiş ekipmanlardır. Elektro mıknatıslar magnetin altında manyetik alan oluşturur, bu sayede polip ile toplamakta sıkıntı yaşanılabilecek küçük hurdaları bile rahatça yakalayabilmektedir.

Çelikhanelerde ve hurda toplama merkezlerinde sıklıkla kullanılmaktır. Standart olarak tavan vinçleri ve ekskavatörlerde kullanılır. Su altı uygulamalar için ise ekstra IP korumalı gövde tercih edilir.

Magnetin gövde yapısı aşağıda belirtildiği gibi müşteri tercihine göre belirlenebilir.

Döküm Gövdeli Hurda Magnetler: Magnet gövdesi yekpare döküm olarak üretilmektedir. Yani magnet darbelere karşı daha dayanıklıdır. Fakat fiyatları diğer hurda magnetlerine oranla daha yüksektir. Üreticinin elinde bulunan kalıp çaplarına göre imalatı gerçekleşir.

Çelik Gövdeli Hurda Magnetler: Magnet gövdesi bükülmüş çelik sacların kaynaklanması ile oluşturulur. Sonrasında reçine kaplanmış bobin magnetin içine yerleştirilir ve mühürlenir. Talebe göre farklı çaplarda üretilebilir.

Vinç Hurda Kaldırma Magnetleri Kullanımında Dikkat Edilecekler
  • Magnetin kullanım alanı en önemli faktördür (çelikhane, hurda sahası, ocak besleme, hurda süpürme, kesilmiş levha kaldırma gibi…). Buna göre gövde tipi belirlenmektedir.
  • Magnet çalışma çevrim değeri, “Duty Cycle” veya E.D olarak tanımlanmaktadır. %50 ‘den başlayıp %80lere kadar çıkabilmektedir. Çevrim değeri arttıkça magnet sarım miktarı artmaktadır ve bu sebeple magnet ağırlığı ve maliyeti değişiklik gösterebilir.
  • Magnetin kullanılacağı vinç veya ekskavatör kaldırma tonajı mutlaka belirtilmelidir.
  • Magnetin kullanılacağı hurda tipi ve yoğunluğu önemlidir.

Farklı uygulama alanlarına hitaben 4 farklı tip hurda magneti bulunmaktadır;

  1. Elektrikli Hurda Magneti
  2. Batarya Tahrikli Hurda Magneti (ekskavatör veya forklift uygulamalarında)
  3. Hidrolik Tahrikli Hurda Magneti (ekskavatör uygulamalarında)
  4. Şarjlı Hurda Magneti
+90 (216) 706 23 45 ‎+90 (531) 892 99 32
info@barvin.com.tr