Levha Kaldırma Magneti

ANASAYFA / ÜRÜNLER / KALDIRMA MAGNETLERİ / Levha Kaldırma Magneti

Sac yakalama ekipmanlarının ve vakumlu sac taşıma sistemlerinin emniyetsiz bulunması dolayısıyla alternatif olarak geliştirilen manyetik taşıyıcı sistemlerdir.

Kaldırılacak levha ölçülerine göre sistemdeki magnet adedi ve ölçüleri belirlenmektedir. Tekli levha kaldırma operasyonlarında doğal (permanent) magnet veya elektro magnet tercih edilebilirken, çoklu levha kaldırma uygulamalarında ise sadece elektro magnet kullanılabilmektedir. Çünkü doğal magnetler yapıları gereği sınırlı manyetik alan oluştururlar ve doğrudan yüzey teması olan malzemeleri tutabilir. Bu nedenle alt alta duran levhaların taşınmasında emniyetli değildir.

Levha et kalınlığının minimum değeri 5 mm olarak sınırlıdır, 5 mm altındaki et kalınlığı değerleri için özel sistemler tasarlanmaktadır. Et kalınlığı düştükçe sistemdeki magnet sayısı artar ve magnetler daha yayvan hale gelir. Vakumlu kaldırma sisteminin aksine bozuk yüzeye sahip levhalar dahi emniyetli bir şekilde kaldırılabilir.

Doğal magnetin kullanıldığı uygulamalarda, elektrik kesilse dahi yük düşmediği için maksimum seviyede güvenlik sağlanır. Doğal magnetli sistemler lazer ve plazma kesim ünitelerinde sıklıkla tercih edilir. Bu sayede hem ünite beslenebilir hem de kesilmiş levhalar tezgah üzerinden rahatlıkla toplanabilir. Özellikle hız gerektiren uygulamalarda önemli ölçüde fark oluştururlar. Genellikle üretimde sıklıkla levha kullanılan tersane gibi alanlarda tercih edilir.

Profil kaldırma magnetinde olduğu gibi sac-levha kaldırma magneti uygulamalarında da teleskopik kiriş kullanımı sıklıkla görülür. Küçük – ağır levhalar ile büyük – ince levhaların birlikte kaldırılacağı uygulamalar için çoğunlukla teleskopik uzayan kirişler tercih edilmektedir. Teleskopik kirişler sabit kirişlere göre daha maliyetli çözümlerdir ve bakım gerektirirler. Fakat uygulamada kullanılacak magnet sayısını azaltmaya ve fabrika sahasını etkin kullanmaya önemli ölçüde etki ederler.

Sac – Levha Magneti Seçerken Dikkat Edilecekler
  • Uygulama alanı bilgileri (levha kesim, yükleme boşalma, istifleme, lazer kesim vb.)
  • Kaldırılacak levhanın minimum ve maksimum ölçü değerleri,
  • Kaldırılacak levhanın minimum ve maksimum kalınlık değerleri,
  • Vinç kaldırma kapasitesi ve araba sayısı,
  • Tek seferde kaldırılacak levha adedi

 

+90 (216) 706 23 45 ‎+90 (531) 892 99 32
info@barvin.com.tr